مازوخیسم چیست

مازوخیسم چیست

مازوخیسم یا صدمه به خود نوعی اختلال روانشناختی جنسی است که در آن ارضای جنسی شخص به دلیل درد جسمی یا تحقیر شدید ایجاد می شود و فرد از تحت تأثیر قرار گرفتن درد لذت خواهد برد.

چگونه می شود فردی از درد کشیدن لذت ببرد ؟

در زیست شناسی و زیست شناسی ، ریشه این اختلال مورد بررسی قرار گرفته است ، و هنگامی که فرد شروع به درد می کند ، سیستم عصبی او برای جلوگیری از درد ، اندورفین (هورمون های شادی و لذت) ترشح می کند و این دقیقاً همان چیزی است که مورفین احساس می کند. داروهایی برای انسان ایجاد می کند.

علائم مازوخیسم چیست ؟

هر فردی که در روابط جنسی خود احساساتی مثل :

 • لذت بردن از درد
 • درخواست آسیب رساندن از طرف دیگر
 • لذت بردن از نابهنجاری های جنسی
 • عدم احساس گناه و شرم بعد از رابطه نا بهنجار

را تجربه کند ،علائم مازوخیسم را داراست و باید به روانشناس خوب و سکس تراپ مراجعه کند.

انواع مازوخیسم

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانشناختی در زندگی روزمره ما دیده می شود. در مازوخیسم روانشناختی ، مردم به دنبال تحقیر شدن هستند. هرچه بیشتر تحقیر و تحقیر شوند ، احساس خوشبختی بیشتری خواهند داشت و تا زمانی که آزرده نشوند و شخصیت آنها از بین نرود ، احساس آرامش نخواهند کرد.

افرادی که از مازوخیسم ذهنی رنج می برند کاملاً به شخص مقابل (عاشق) ارادت دارند. روابط این افراد با یکدیگر مانند روابط عادی نیست و بیشتر دارای شکل و شمایل ارباب و برده است. در این اختلال ، مردم اصرار دارند که توسط معشوق خود مورد آزار کلامی قرار گیرند.

گوش دادن به کلمات مبتذل و نامناسب ، رفتار بد ، خرد کردن شخصیت و … برخی از مواردی هستند که این افراد از آنها لذت می برند.
متاسفانه ، این اختلال در بسیاری از افراد دیده می شود و این افراد باید در اسرع وقت درمان شوند.

 

مازوخیسم  فیزیولوژیکی :

این نوع مازوخیسم بدترین و خطرناک ترین نوع مازوخیسم است. زیرا مانند مازوخیسم روانشناختی ، فرد با آزار و اذیت کلامی و توهین های لفظی به احساس آرامش نمی رسد. در مازوخیسم فیزیولوژیکی ، فرد نیاز به شکنجه و آزار جسمی دارد. و از کتک خوردن و آسیب دیدن لذت می برد. آسیب هایی مانند سوختگی ، پارگی مو و مو می تواند برای او خوشایند باشد.

در مازوخیسم جسمی ، فرد مشتاقانه بدن خود را با شکنجه روبرو می کند. و گاهی این شکنجه ها می توانند برای شرایط جسمی وی بسیار خطرناک باشند.

تفاوت بین مازوخیسم و سادیسم چیست؟

مازوخیست کسی است که از حمله به درد و آسیب دیگران لذت می برد ، اما دقیقاً برعکس مازوخیسم سادیسم است که در آن فرد از آزار و شکنجه لذت می برد.

آیا مازوخیست ها از خود متنفرند ؟

وقتی از دور به افراد مازوخیسم نگاه می کنیم ، در می یابیم که این رفتار متناقض آنها ، یعنی بین درد و لذت ، به طور خودکار در آنها بوجود می آید و به هیچ وجه این تمایل از خواست آنها سرچشمه نمی گیرد. اما احساس درونی آنها تحقیر و درد را تحمیل می کند.

 

مازوخیسم با چه رفتار هایی بروز می کند ؟

تمایل به درد کشیدن به واسطه رفتارهایی مثل :

 • صدمه زدن و آسیب رساندن به بافت ها عضلانی بدن
 • بریدن قسمت های مختلف بدن
 • سوزندان یا ضربه زدن با اشیای داغ به بدن
 • سوراخ کردن بافت های پوستی
 • کوبیدن اعضای بدن یا ضربه زدن با اشیا به قسمت های مختلف بدن
 • کندن پوست و خراشیدن زخم هایی قدیمی

رفتار هایی هستند که در طی آن فرد مازوخیسم از قرار گرفتن در معرض درد احساس رضایت و لذت می کند .

 

خود آزاری از چند سالگی در فرد بروز می یابد ؟

آسیب به خود و مازوخیسم ممکن است از کودکی تا پیری متفاوت باشد ، اما در شایع ترین موارد مازوخیسم ، افراد جوان و میانسال این اختلال را تجربه می کنند.

چه کسانی بیشتر دچار مازوخیسم می شوند؟

وقتی به زندگی افرادی که مازوخیست هستند نگاه می کنیم ، می بینیم که آنها در زندگی خانوادگی یا اجتماعی خود با پدیده هایی مانند خودکشی ، خودکشی یا اقدامات مشابه برخورد نزدیک داشته اند.

و این زمینه قبلاً در آنها وجود داشت ، اما با محرکهایی مانند مواد مخدر ، الکل و افسردگی تقویت شد و با گذشت زمان فرصتی پیدا کرد تا خود را نشان دهد.

مازوخیسم و اختلالات روانی

مازوخیسم می تواند زمینه بروز اختلالات عصبی و روانشناختی مانند افسردگی ، اضطراب ، اختلالات جنسیتی و اختلالات عصبی را در هر فردی بیشتر کند. زیرا در مدت زمان کوتاهی سیستم عصبی بدن می تواند واکنش متفاوتی نسبت به درد نشان دهد.

درمان مازوخیسم چیست ؟

مازوخیسم را می توان به صورت دارو یا مشاوره درمان کرد. در موارد بسیار حاد ، از داروهای خاصی برای کنترل بیمار استفاده می شود که باید توسط پزشک توصیه شود و نوعی دارودرمانی اساس درمان مشورتی قرار می گیرد.

ادامه مطلب  براي کوچک شدن سينه چه بخوريم؟

—————–.

بسیاری از رفتارهای مازوخیستی ریشه در کودکی بشر دارد. به عنوان مثال کودک ۴ ساله را در نظر بگیرید که بدون اجازه از کیف مادرش پول بیرون می آورد. مادر با تصور و ترس از دزدیده شدن کودک ، مجازاتی را به او تحمیل می کند که به هیچ وجه با اندازه و وزن عمل مطابقت ندارد (مثلاً او دست خود را با قاشق داغ می سوزاند) اما کودک اصلا معنی سرقت را نمی داند و نمی فهمد که چرا مجازات شده است ، خیلی سخت!

کودک از دردی که می کشد از مادرش عصبانی است. اما به او گفته شد که او یک مادر مقدس است. در کنار احساس درد و عصبانیت ، او به دلیل عصبانیت نسبت به وجود مقدس احساس گناه نیز می کند. او می داند که برای اینکه فرزند خوبی برای مادرش باشد ، باید خشم خود را فرو بکشد و به مادرش حق بدهد.

او احساس رضایت می کند ، فکر می کند اکنون با سرکوب خشم خود به مرد خوبی تبدیل خواهد شد. کودک این الگوی را در بزرگسالی با خود حمل می کند و برای رسیدن به رضایت آن را تکرار می کند.

۵ نشانه از رایج‌ترین علائم مازوخیسم

شاید خوب باشد که علائم مازوخیسم را بدانیم ، بنابراین اگر آنها را در خود یا دیگران می بینیم ، اقدامات درمانی لازم را انجام دهیم.

۱٫ عدم توانایی در رد مطالبات دیگران
یکی از نشانه های مازوخیسم این است که فرد توانایی نه گفتن را ندارد زیرا کسی معتقد است که این از دانش و دوستی دور است. انسان آماده است تا برای جلب رضایت دیگران و پذیرش خواسته های آنها ، خود را در شرایط دشواری قرار دهد.

گرچه فرد در این شرایط دشوار است ، اما ناخودآگاه احساس رضایت در او ایجاد می کند؛ زیرا دیگران به آن اعتراف خواهند کرد.

۲. تلاش بیش از حد برای بهبود
ورزش بیش از حد ، رژیم های غذایی بسیار سخت ، کاهش ساعت خواب و افزایش یادگیری می تواند از علائم مازوخیسم باشد. گاهی اوقات شخص مجبور به انجام کارهایی می شود که برای او آزار دهنده است. فقط به این دلیل که فکر می کند برای بهتر شدن باید آنها را انجام دهد.

۳٫ خیلی تنبل
تنبل بودن گاهی اوقات خوب است و به شما فرصتی می دهد تا در افکار خود تجدید نظر کنید. با این حال ، اگر این تنبلی باعث می شود که همه کارهای شما به آخرین لحظه موکول شود ، احتمالاً نشانه هایی از مازوخیسم در شما وجود دارد.

شما می توانید ناخودآگاه سعی کنید احساس استرس و تنبیه خود را بیدار کنید (هر دو از ویژگی های مازوخیسم است) تا ارضا شوید.

۴- در روابط آزار دهنده بمانید
ترازوی آزار دهنده – همیشه منطقی ، از نظر احساسی به راحتی آسیب می بیند ، بسیار پرشور و شاید کمی بیش از حد شدید. اینکه فردی بخواهد در چنین رابطه ای بماند یا فقط چنین رابطه ای را انتخاب کند ، نشانه مازوخیسم است.

اگر برای جلب توجه شریک عاطفی خود همیشه باید سخت کار کنید ، اگر شریک عاطفی شما بارها به شما خیانت کرده و هنوز در رابطه هستید ، اگر مرتباً از طرف شریک عاطفی خود بی احترامی ، آزرده شده و از نظر جسمی صدمه دیده اید و هنوز هم هستید به این اتصال پایبند باشید ، شما شکل شدیدتری از مازوخیسم دارید.

۵٫ احساس گناه بدون دلیل
افراد مبتلا به مازوخیسم مرتباً بدون دلیل احساس گناه می کنند. وقتی هدیه دریافت می کنند احساس می کنند لیاقت آن را ندارند. وقتی مورد تمجید قرار بگیرند مورد قبول واقع نمی شوند و وقتی احساس خوشبختی می کنند انتظار دارند اتفاق بدی رخ دهد.

همه اینها به دلیل گناهی است که همیشه بدون دلیل آنها را همراهی می کند. به نظر می رسد آنها مرتکب جرمی شده اند ، اما نمی دانند چه جرمی!

پاسخ به سؤالات رایج درباره مازوخیسم

۱٫ آیا مازوخیسم درمانی دارد؟

درمان اختلال روانی مازوخیستی ، اگر ریشه ژنتیکی نداشته باشد ، با روان درمانی و کمک روانکاوی امکان پذیر است. درمانگر ابتدا به شناسایی و بررسی ریشه های مازوخیسم کمک می کند.

در مرحله بعدی ، هنگامی که فرد متوجه می شود ، سعی می کند ضمن بیان احساسات و رفتارهای مازوخیستی ، از طریق به اصطلاح “فشار دادن” بر افکار خود مسلط شود.

۲. آیا ممکن است مازوخیسم ژنتیکی باشد؟

بله ، ژنی که باعث رفتار مازوخیستی در انسان می شود OXT نامیده می شود. البته افراد مبتلا به این ژن بیشتر مستعد مازوخیسم جنسی هستند. در مازوخیسم ژنتیکی ، دارو تحت نظارت یک درمانگر و روانپزشک یکی از درمان های اثبات شده است.

ادامه مطلب  من از عمل بینی میترسم چیکار کنم؟

۳٫ مازوخیسم جنسی چیست؟

در این نوع خودآزاری ، فرد تمایل به رفتار خشونت آمیز در حین رابطه جنسی مانند شلاق ، خفقان ، ضرب و شتم و مواردی از این دست را دارد. در واقع ، این افراد لذت و رضایت از رابطه جنسی حساس را تجربه نمی کنند.

۴- تفاوت بین مازوخیسم و ​​سادیسم چیست؟

سادیسم نقطه مقابل مازوخیسم است. مازوخیست ، همانطور که گفتیم ، باید برای جلب رضایت مورد آزار و اذیت قرار گیرد. این آزار و اذیت می تواند جسمی ، کلامی یا عاطفی باشد.

با این حال ، فرد مبتلا به سادیسم برای رسیدن به رضایت باید دیگران را آزار دهد. سادیسم برای جامعه خطرناک تر است؛ زیرا افرادی که رفتار سادیستی دارند حتی می توانند دست به قتل بزنند.

۵- آیا در روابط عاطفی ، افراد سادیست و مازوخیست می توانند افزوده های خوبی برای یکدیگر باشند؟
بیشتر مردم اینطور فکر می کنند. معمولاً فردی که دوست دارد مورد آزار و اذیت قرار گیرد به دنبال شخصی می رود که از این آزار و اذیت استقبال کند. ترکیبی از سادیسم و ​​مازوخیسم می تواند رابطه را حفظ کند. اما در هر صورت این رابطه سالم نیست. کودکی که نتیجه چنین رابطه ای باشد بیشترین آسیب روانی را خواهد دید.

منبع:
چطور

 

——————–.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند.

اگر روابط از مرز تجاوز کند و جنبه‌ ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج می‌رساند. مازوخیست‌های روانی، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و ناآرامند.

بسیاری از زنان جوان و تحصیل‌کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست‌تر از خود ازدواج می‌کنند مبتلا به مازوخیسم روانی هستند. این زنان در برابر قوی‌ هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان خفت‌طلب و اهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند تا تمایلات روانی خود را اقناع کند.

مازوخیسم احساساتی   

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند.

این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیک   

مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌ می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد.

برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است،

از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

منبع:
خبرگزاری میزان

————.

مازوخیسم یا همان اختلال آزارخواهی جنسی، یک نوع اختلال نابهنجاری جنسی تلقی می‌شود که در آن افراد از عذاب و شکنجه‌‌ای که متحمل می‌شوند، لذت جنسی کسب می‌کنند.

کانون اصلی این نابهنجاری جنسی تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن است. در واقع تحقير شدن حين رابطه جنسی برای افراد مازوخیسم لذت بخش است.

در ادامه مطلب قصد داریم به بیان علل، نشانه‌ها و درمان‌های مختلفی که برای این اختلال بیان شده است بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

مازوخیسم (اختلال آزار خواهی جنسی)

یک انسان مبتلا به مازوخیسم از عذاب و شکنجه‌‌ای که خودش متحمل می‌شود، لذت جنسی کسب می‌کند. کانون اصلی این نابهنجاری جنسی تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن به هر شکل دیگر می‌باشد.

مازوخیسم در واقع نقطه مقابل انحراف جنسی سادیسم (دیگر آزاری) است. طبیعتا افرادی که مازوخیست یا آزار طلب می‌باشند به دنبال افرادی می‌گردند که دارای تمایلات دگرآزاری یا سادیسمی هستند.

ادامه مطلب  بهترین جراح زیبایی زنان در تهران [واژینوپلاستی]

بطور کلی مازوخیسم‌ها، خفت طلب و دارای عزت نفس پایین بوده و به هر طریقی خود را به شخص مورد علاقه‌شان تحمیل می‌کنند و هر گونه توهینی را از سمت او می‌پذیرند و همه گونه خود را در اختیار شریکشان قرار می‌دهند و از توهین و زجر کشیدن و شنیدن حرف‌های رکیک، لذت می‌برند. برده جنسی از جمله افرادی با این ویژگی‌ها هستند.

دلیل فیزیولوژیکی مازوخیسم

شاید با خود فکر کنید که چگونه ممکن است یک فرد از درد کشیدن لذت ببرد و حتی ارضا شود. داشنمندان این مساله را از نظر بیولوژیکی مورد بررسی قرار داده اند.

زمانی که یک فرد مبتلا به مازوخیسم در معرض درد شدید قرار می گیرد، بدن در واکنش به آن و برای محافظت از درد، هورمون اندروفین که مربوط به حس لذت است را ترشح می کند و در واقع همان اتفاقی می افتد که افراد پس از مصرف مورفین تجربه می کنند.

علائم و نشانه های مازوخیسم

علائم و نشانه‌هایی که در افراد دارای مازوخیسم می‌توان دید شامل موارد زیر است.

 • به طور شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به آزار جنسی، تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده می‌شود.
 • در واقع فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسی درد، تحقیر یا به بند کشیده شدن را تجربه کند.
 • فعالیت آزار خواهانه مهم‌ترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است.
 • تحقير شدن حين رابطه جنسی برای افراد مازوخیسم لذت بخش است.
 • لذت بردن از مورد فحاشی قرار گرفتن و از شنیدن الفاظ رکيک در رابطه جنسی
 • بسته شدن دستان و پاها و مورد آزار فيزیکی قرار گرفتن
 • خودداری از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که با اجبار همراه باشد
 • رابطه جنسی بدون ملایمت روحی
 • عدم تمایل به معاشقه و پيشنوازی در رابطه
 • مورد تجاوز قرار گرفتن یا رابطه جنسی به اجبار و تمایل به رابطه جنسی همزمان

علل آزارخواهی جنسی

طبق دیدگاه روانکاوی مازوخیسم جنسی به تجربیات تلخ دوران کودکی و نفرت و خشم سرکوب شده آن دوران بر می‌گردد. این تنفر و خشم سرکوب شده از خود سبب می‌شود تا شخص با آسیب رساندن به خود احساس آرامش کند و در واقع از خود انتقام بگیرد.

افراد مازوخیسمی برای ارضاء تمایلات جنسی خود نیاز به آسیب دیدن جسمانی و تحقیر روانی و حتی نیاز به لگد مال شدن را احساس می‌کنند.

مازوخیسم اختلالی است که شدت آن با گذشت زمان بالا می‌رود، همچنین در موقعیت‌های که فشارهای روانی افزايش مي‌يابد تمایلات مازوخیسمی نیز شدت می‌گیرد كه می‌تواند منجر به آسيب جدی جسمانی هم گردد.

به همین جهت باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کرد. برای پیشگیری از بروز اختلالات جنسی چون آزار خواهی آموزش نکات تربیت فرزند و دریافت مشاوره در زمینه تربیت جنسی از جمله راهکارهای موثر است.

ذکر این نکته مهم است که در تمامی اختلالات جنسی افکار و تخیلات نقش مهمی را ایفا می‌کنند و تاثیر مستقیمی بر اعمال فردی که دچار اختلال است می‌گذارد و او را برانگیخته می‌کند. نقش افکار را می‌توان علاوه بر اختلال مازوخیسم در اختلال‌های دیگر مانند فتیشیسم و مبدل پوشی نیز مشاهده کرد.

مازوخیسم از اختلالات جنسی رایج

به طور کلی اختلالات جنسی به دو دسته کژکاری جنسی و نابهنجاری جنسی تقسیم می‌شوند که اختلالات کژکاری جنسی شامل مشکلات نعوظ، زود انزالی، دیر انزالی و… می‌باشد. دسته دیگر اختلالات نابهنجاری جنسی است که مازوخیسم جزء این دسته است.

 

همراهی آزارخواهی جنسی با سایر اختلالات روانی

مازوخیسم می تواند به مرور زمان منجر به بروز اختلالات روانی دیگر نیز بشود. اختلالاتی همچون افسردگی، اختلالات اضطرابی، حمله های عصبی و غیره از شایع ترین اختلالات همراه با مازوخیسم هستند.

چرا که فرد برای مدت زیادی در معرض درد قرار می گیرد و در نتیجه بدن نسبت به این مساله واکنش نشان می دهد. برای درمان اختلال مازوخیسم لازم است که از مشاوره جنسی کمک گرفت.

درمان مازوخیسم

به دلیل پایداری مازوخیسم درمان آن سخت‌ و زمان بر است. مبتلایان به این اختلال می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره اختلال‌های جنسی با کمک روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی انزجاری نسبت به درمان اقدام نمایند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی و درمان‌هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی نیز استفاده کرد.

از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.

دریافت مشاوره جنسی و مشاوره فردی برای این افراد ضروری می‌باشد. مشاوره جنسی به طور کلی برای همه اختلالات جنسی از جمله مالش دوستی، سادیسم، فتیشیسم و… نیز مفید است.

منبع:
هنر زندگی

 

حتما ببینید

كيست سينه در زنان

علائم كيست سينه چیست؟ چگونه کیست سینه را تشخیص دهیم؟

با شناخت علائم كيست سينه شما میتوانید این عارضه را بهراحتی تشخیص دهید. کیست سینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *