آزمایش wbc چیست

wbc چیست ؟ و معنای آن در آزمایش خون

داشتن علائمی مانند تب و لرز بالا، بدن درد و سردرد ممکن است نشانه اختلال گلبول سفید باشد. آزمایش WBC در واقع تعداد گلبول های سفید خون را اندازه گیری می کند.

بهتر است بدانید که آیا در بدن بیماری هایی مانند نقص سیستم ایمنی، سرطان و آلرژی وجود دارد، این آزمایش به راحتی می تواند آنها را تشخیص دهد. اگر می خواهید اطلاعات کاملی در مورد تست WBC کسب کنید، مطالب زیر را از دست ندهید.

آزمایش WBC چیست؟

واژه WBC مخفف “White Blood Cell” و مخفف تعداد گلبول های سفید است. این عامل به همراه RBC (تعداد گلبول های قرمز) دو جزء اصلی شمارش کامل سلول های خونی (CBC) را تشکیل می دهند.

WBC مخفف آزمایش خون است. بالا یا پایین بودن غیر طبیعی تعداد گلبول های سفید در آزمایش خون ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد.

wbc چیست
آزمایش گلبول های سفید می تواند عفونت های پنهان را در بدن شما تشخیص دهد و پزشکان را در مورد شرایط تشخیص داده نشده مانند بیماری های خودایمنی، نقص سیستم ایمنی و اختلالات خونی آگاه کند.

این آزمایش همچنین به پزشکان کمک می کند تا تأثیر شیمی درمانی یا پرتودرمانی را در افراد مبتلا به سرطان بررسی کنند.

چرا آزمایش wbc انجام می شود؟

بالا یا پایین بودن مقدار WBC در آزمایش خون می تواند نشان دهنده بیماری های زمینه ای مختلف باشد. شمارش گلبول های سفید یا WBC، عفونت های بدن را تشخیص می دهد.

همچنین انجام این آزمایش به پزشک در تشخیص بیماری های مختلف مانند بیماری های خودایمنی و انواع اختلالات خونی کمک می کند. همچنین از این آزمایش ها برای بررسی اثربخشی داروهای مختلف، رادیوتراپی یا شیمی درمانی استفاده می شود.

ادامه مطلب  کاهش وزن در یک ماه [ با 17 اهدف ممکن ]

 

حتما ببینید

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان یک فرآیند طولانی است. اما مدت زمان ایمپلنت دندان برای هر فردی می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *