زگیل تناسلی زن

همه چیز درباره زگیل تناسلی زنانه

علائم زگیل تناسلی در زنان

این ویروس باعث ایجاد زگیل های تناسلی و سرطان در زنان می شود یا گاهی بدون علامت است. علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان شامل خارش ، سوزش یا حساسیت به لمس در اطراف واژن است. علائم و نشانه های دیگر زگیل تناسلی در زنان عبارتند از:

زگیل ممکن است شبیه گل کلم باشد.
زگیل های تناسلی می توانند در هر قسمت از بدن که در معرض تماس جنسی قرار دارند ، مانند زگیل در زنان در مناطقی مانند واژن ، دهانه رحم یا کشاله ران ، دهان ، گلو و … ظاهر شوند (در مردان ، آلت تناسلی ، بیضه ، ران یا ران) کشاله ران) ظاهر شد
خارش ، درد و سوزش در ناحیه تناسلی از علائم این بیماری است.
زنانی که زگیل تناسلی در واژن دارند ممکن است علائمی مانند خونریزی بعد از رابطه جنسی یا علائم غیرمعمول واژن داشته باشند. همچنین اگر زگیل در مجاری ادراری ایجاد شود ، می تواند باعث انسداد دستگاه ادراری شود.

 

آیا زگیل تناسلی زنانه دردناک است؟

اگر در زمان مناسب با درمان زگیل تناسلی اقدام شود، معمولا زگیل های تناسلی دردناک نیستند، گرچه ممکن است با خارش، حساسیت یا سوزش در محل زگیل همراه باشند.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان

همانطور که به طور خلاصه در ابتدای این عارضه ذکر شد ، ویروس HPV باعث ایجاد زائده در ناحیه تناسلی زنان می شود. این ویروس از طریق رابطه جنسی واژینال ، مقعد و دهان منتقل می شود.

بیشتر افرادی که به ویروس مبتلا می شوند علائم همسر خود را مشاهده نمی کنند. به همین دلیل ویروس مقاربتی معمولاً بین زن و مرد منتقل می شود.

حقایقی در مورد زگیل تناسلی در زنان

 • ویروس HPV (زگیل تناسلی) مسری است و از طریق تماس پوست به پوست یا تماس جنسی منتقل می شود. با این حال ، امکان انتقال زگیل بدون رابطه جنسی وجود دارد.
 • هیچ درمان طبیعی ، خانگی یا درمان دیگری نمی تواند ویروس را به طور کامل از بین ببرد.
 • درمان های کنترل زگیل تناسلی در دسترس است ، اما ممکن است در آینده زگیل تکرار شود.
 • استفاده از کاندوم از انتقال ویروس HPV در حین فعالیت جنسی جلوگیری می کند ، اما به طور کامل از عفونت HPV (زگیل تناسلی) جلوگیری نمی کند.
 • محققان تخمین می زنند که حداقل ۷۵٪ مردان و زنان نوجوان به ویروس HPV آلوده شده اند.
 • هیچ درمانی برای ویروس HPV وجود ندارد و تنها راه حل برداشتن زگیل های تناسلی است.
 • زگیل تناسلی در مناطق مرطوب مانند ناحیه تناسلی رشد می کند.
 • زگیل های تناسلی (HPV) شایع ترین بیماری های مقاربتی هستند.

زگیل تناسلی ویروس اچ پی وی HPV در زنان تصویر کوچک

چه افرادی در معرض ویروس اچ پی وی قرار دارند ؟

HPV یا زگیل های تناسلی شایع ترین بیماری های مقاربتی هستند. حدود ۷۵٪ زنان و مردان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند. تقریباً هر سال ۳۰ میلیون نفر به ویروس آلوده می شوند و حدود ۵۰٪ افراد آلوده در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال هستند.

اکثر افراد مبتلا به ویروس HPV هیچ علائم و ضایعه ای ندارند. آزمایشاتی برای تشخیص قطعی این ویروس وجود دارد ، این آزمایش شامل آزمایشات DNA است. افراد مبتلا به HPV که علائمی ندارند نیز می توانند از طریق تماس جنسی ویروس را به دیگران منتقل کنند.

در کشورهای پیشرفته ، غربالگری و درمان به موقع تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم ، میزان سرطان دهانه رحم را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در کشورهای در حال توسعه که زیرساخت های پزشکی یا مالی برای اجرای یک برنامه غربالگری را دارند

، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس HPV بسیار بیشتر است. در حقیقت ، سرطان دهانه رحم سالانه حدود ۵۰۰۰۰۰ زن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. این شایعترین علت مرگ سرطان در بسیاری از کشورها است.

ادامه مطلب  ماندگاری تزریق چربی به واژن چقدر است؟

دوره نهفتگی برای زگیل های تناسلی

مدت زمان ورود ویروس HPV به بدن برای ایجاد زگیل های تناسلی در افراد مختلف متفاوت است. زیرا بیشتر افراد مبتلا به ویروس علائم و زگیل ندارند. تعیین زمان دقیق عود زگیل امکان پذیر نیست. زگیل ها می توانند روزها ، ماهها یا حتی سالها پس از عفونت عود کنند.

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند انسان را آلوده کند و بیش از ۴۰ نوع آن دستگاه تناسلی و مقعدی مردان و زنان را آلوده می کند. بعضی اوقات ضایعات دستگاه تناسلی به نام کندیلوماتا آکومیناتا یا زگیل های وریدی ایجاد می شود. زیرمجموعه HPV همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در رحم و سرطان دهانه رحم شود.

انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شوند با سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی مرد و همچنین گروهی از سرطان های سر و گردن (دهانه حلق) در مردان و زنان در ارتباط هستند. زگیل های تناسلی و عفونت HPV عمدتا از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند و خطر انتقال عفونت با بسیاری از شرکای جنسی افزایش می یابد.

رایج ترین انواع HPV که باعث عفونت واژن می شوند ، HPV 6 ، ۱۱ ، ۱۶ و ۱۸ هستند (HPV-6 ، HPV-11 ، HPV-16 و HPV-18) ، اگرچه انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

در این میان ، HPV-6 و HPV-11 اغلب با ضایعات خوش خیم مانند زگیل های تناسلی همراه هستند. اما سویه های HPV-16 و HPV-18 بیشتر در سرطان دهانه رحم و آنژین و دیسپلازی شدید دهانه رحم دیده می شوند.

انواع دیگر HPV باعث آلودگی پوست و ایجاد زگیل های مشترک در قسمت های دیگر بدن می شود. بعضی از انواع HPV (مانند HPV نوع ۵ و ۸) اغلب باعث سرطان پوست می شوند.

زگیل تناسلی

چه کسانی می توانند واکسن گارداسیل اچ پی وی را دریافت کنند ؟

جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی و زگیل تنسالی بهتر است در نوجوانی واکسن گارداسیل یا همان اچ پی وی را تزریق کرد. این واکسن (Gardasil 9) مورد تاییدیه FDA برای استفاده زنان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سال است.

این واکسن ایمنی علیه ۹ نوع از HPV شامل ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ ایجاد می کند. یکی دیگر از واکسن هایی که برای پیشگیری از این بیماری موثر است با نام Cervarix شناخته می شود. این دارو شامل دو نوع ۱۶ و ۱۸ HPV است که مناسب استفاده در دختران ۱۰ تا ۱۵ ساله است.

درمان زگیل تناسلی در زنان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای از بین بردن ویروس از بدن وجود ندارد و درمان شامل از بین بردن زگیل ها و ضایعات پوستی است. درمان های موجود برای ضایعات زگیل تناسلی عبارتند از:

 • داروها و پماد هایی که می توانند در درمان زگیل های بسیار کوچکی که در مراحل اولیه هستند موثر باشند.
 • سرما درمانی (انجماد زگیل های تناسلی با نیتروژن مایع)
 • لیزر برای زگیل های تناسلی که با استفاده از لیزر حتی ریشه زگیل را می سوزاند.
 • توجه داشته باشید که در زگیل های تناسلی نباید از درمان های خانگی یا درمان های معمول زگیل روی پوست استفاده کنید.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

سرطان: پاپیلوما عامل اصلی سرطان دهانه رحم است. همچنین می تواند باعث تغییرات پیش سرطانی و همچنین دیسپلازی دهانه رحم شود. انواع دیگر پاپیلوماها می توانند انواع دیگری از سرطان مانند واژن ، قسمت خارجی دستگاه تناسلی زن ، آلت تناسلی و مقعد را ایجاد کنند.

زگیل های تناسلی و بارداری: زگیل های تناسلی می توانند در دوران بارداری مشکلات زیادی ایجاد کنند ، می توانند رشد کنند و ادرار را برای فرد دشوار کند. زگیل های موجود در دیواره واژن می توانند قدرت بافت واژن را در هنگام زایمان کاهش دهند. زگیل های بزرگ در واژن می توانند در هنگام زایمان کشیده شده و خونریزی کنند.

ادامه مطلب  براي کوچک شدن سينه چه بخوريم؟

به زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی توصیه می شود از زایمان طبیعی خودداری کنند. زیرا انتقال زگیل های تناسلی در این شرایط از مادر به نوزاد امکان پذیر است.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی زنانه

زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند. ویروس با ورود به جریان خون از بین نمی رود ، به این معنی که در زندگی خود چندین بار می توانید زگیل بگیرید.

این برای مدیریت علائم مهم است زیرا شما نمی خواهید ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید. زگیل های تناسلی می توانند به افراد دیگر منتقل شوند ، حتی اگر علائم قابل مشاهده یا زگیل وجود نداشته باشد.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی زنانه

واکسن HPV ، Gardasil نامیده می شود ، می تواند زنان و مردان را از ویروس های رایج محافظت کند. اگر یک شریک جنسی زگیل تناسلی دارد ، برای جلوگیری از آن واکسن توصیه می شود. روش تجویز ۳ دوز واکسن در طی ۶ ماه است (تزریق اول ، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه پس از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن از سرطان رحم جلوگیری می کند و از زگیل های تناسلی جلوگیری نمی کند.

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

در ادامه برای آنکه کاربران عزیز تصور دقیق تری از این بیماری پیدا کنند شکل زگیل تناسلی در زنان در ناحیه واژن را آورده ایم. این تصاویر واقعی هستند.

عکس واضح از زگیل تناسلی مردان

در ادامه برای آنکه کاربران عزیز تصور دقیق تری از این بیماری پیدا کنند عکس زگیل تناسلی در مردان در ناحیه آلت را آورده ایم. این تصاویر واقعی هستند.

عکس بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان

مولوسکوم کونتاژیوزوم

blank

کراتوز سبورئیک

blank

 کوندیلوما لاتا

blank

 لیکن پلان

blank

 کیست اپیدرموئید

blank

 ضایعات فوردایس

blank

 اسکین تگ

blank

 آنژیوکراتوم

blank

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند حداقل در طول زندگی خود به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا می شوند که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود. زنان بیشتر از مردان بیمار می شوند.

زگیل های تناسلی همانطور که از نامش پیداست ، بر بافت مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. زگیل های تناسلی می توانند به صورت برجستگی های ریز روی پوست به نظر برسند یا شبیه گل کلم باشند. در بسیاری از موارد ، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که دیده نمی شوند.

زگیل های تناسلی مانند سایر زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. برخی از سویه های ویروس پاپیلومای دستگاه تناسلی انسان می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. سویه های دیگر می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند از برخی گونه های HPV دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

 

علائم
در زنان ، زگیل های تناسلی می توانند روی ولو ، دیواره های واژن ، ناحیه بین ولو و مقعد و مقعد و دهانه رحم ایجاد شوند. در مردان ، این زگیل ها می توانند در نوک یا محور آلت تناسلی ، بیضه یا مقعد ظاهر شوند. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلو شخصی که با فرد مبتلا به این بیماری رابطه دهانی انجام داده است ، ایجاد شود.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

تشکیل تورم های کوچک رنگ پوست یا رنگ خاکستری در ناحیه تناسلی
جمع شدن چندین زگیل مجاور که گلوکوم را تشکیل می دهند
خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
خونریزی در حین مقاربت
زگیل ناحیه تناسلی
زگیل ناحیه تناسلی

ادامه مطلب  رشد سينه تا چند سالگي ادامه دارد؟ با ذکر نکات مهم

زگیل های تناسلی می توانند به قدری کوچک و گسترده باشند که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند. البته گاهی اوقات تعداد زگیل های تناسلی می تواند چند برابر شده و خوشه های بزرگی را تشکیل دهد.

 

وقت مراجعه به پزشک است
در صورت تورم یا زگیل در دستگاه تناسلی یا شریک زندگی خود به پزشک مراجعه کنید.

 

دلایل
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود. بیش از ۴۰ سویه مختلف HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. HPV دستگاه تناسلی در حین رابطه جنسی منتقل می شود. در بیشتر موارد ، HPV سیستم ایمنی دستگاه تناسلی را از بین می برد و شما هرگز علائم و نشانه های بیماری را تجربه نخواهید کرد.

 

عوامل خطر
تخمین زده می شود که تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در طول زندگی خود حداقل به یک نوع HPV مبتلا می شوند. عواملی که خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهند عبارتند از:

داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
وجود بیماری آمیزشی دیگر
با کسی که از سابقه جنسیت او اطلاع ندارید رابطه برقرار کنید
فعالیت جنسی را از سنین پایین شروع کنید

عوارض جانبی زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خرچنگ سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV دستگاه تناسلی دارد. برخی از انواع HPV نیز با سرطان های ولو ، مقعد ، آلت تناسلی مرد ، دهان و گلو ارتباط دارند. اگرچه عفونت HPV همیشه به سرطان منجر نمی شود ، آزمایش منظم اسمیر برای خانم ها مهم است (به خصوص اگر انواع خطرناک تری از HPV داشته باشند).

مشکلات بارداری زگیل های تناسلی می توانند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کنند. زگیل ها می توانند رشد کرده و دفع ادرار را دشوار کنند. زگیل روی دیواره واژن می تواند توانایی گسترش بافت واژن در هنگام زایمان را کاهش دهد.

گسترش زگیل های بزرگ در حفره یا واژن در هنگام زایمان ایجاد می شود و باعث خونریزی آنها می شود.
بیشتر بخوانید: ناباروری؛ علائم و علل ، تشخیص و درمان

در موارد نادر ، زگیل در گلو نوزاد متولد شده از مادر با زگیل های تناسلی ایجاد می شود. در این حالت ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن مجاری تنفسی نوزاد نیاز به جراحی باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در حین مقاربت می تواند خطر زگیل تناسلی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگرچه کاندوم خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد ، اما ۱۰۰٪ موثر نیستند. در صورت استفاده از کاندوم می توانید به زگیل تناسلی نیز مبتلا شوید.

 

واکسیناسیون در برابر زگیل های تناسلی

یک واکسن معروف به گارداسیل می تواند از چهار نوع HPV جلوگیری کند. همچنین برای جلوگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود.

یک برنامه واکسیناسیون HPV برای پسران و دختران ۱۱ و ۱۲ ساله توصیه می شود. اگر در این سن کاملاً واکسینه نشده باشند ، توصیه می شود دختران و زنان ۲۶ ساله و پسران و مردان ۲۱ ساله واکسینه شوند. البته در صورت تمایل مردان در سن ۲۶ سالگی واکسینه می شوند.

این واکسن ها در صورت تزریق به کودکان (قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند) بیشترین تأثیر را دارند. مطالعات نشان می دهد که دریافت واکسن HPV خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا ۵۰٪ در افراد زیر ۲۱ و ۲۱ تا ۳۰ سال کاهش می دهد.

عوارض جانبی واکسن معمولاً خفیف است و شامل ایجاد ضایعه در محل تزریق (بازو) ، سردرد ، تب خفیف یا علائم شبیه آنفولانزا است. گاهی اوقات ، به خصوص در بزرگسالان ، فرد پس از تزریق دچار سردرگمی یا بیهوش شدن می شود.

منبع:

محب

 

حتما ببینید

كيست سينه در زنان

علائم كيست سينه چیست؟ چگونه کیست سینه را تشخیص دهیم؟

با شناخت علائم كيست سينه شما میتوانید این عارضه را بهراحتی تشخیص دهید. کیست سینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *