چگونه احساساتی نباشیم؟

آیا مهارت کنترل احساسات را می دانید؟ چگونه مهارت های کنترل هیجان را کسب کنیم؟ در طول روز می توانیم احساسات متفاوتی را تجربه کنیم ، گاهی اوقات در زمانی که اصلاً انتظار آن را نداریم ، احساساتی به وجود می آیند که ما را خوشحال یا ناراحت می کنند.

شاید متوجه شده باشید که هیچ کنترلی روی احساس خود ندارید. اما آنچه همه ما می توانیم کنترل کنیم این است که چگونه در برابر این احساسات واکنش نشان می دهیم.

بسیاری از درگیری ها ، نبردها ، قتل ها ، خودکشی ها ناشی از ندانستن پاسخ درست برای این احساسات است. در این مقاله در مورد مهارت های کنترل احساسات صحبت خواهیم کرد. برای اطلاعات در مورد علائم خودکشی کلیک کنید.

مهارت کنترل احساس

مهارتهای کنترل احساس یکی از مهمترین مهارتهای زندگی است که می توان از آن برای مدیریت موثر یا پاسخگویی به یک واقعه احساسی استفاده کرد. افراد به طور ناخودآگاه از استراتژی های تنظیم عاطفی برای غلبه بر موقعیت های دشوار استفاده می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهارتهای زندگی را بخوانید.

در زندگی روزمره ، افراد احساسات مختلفی را تجربه می کنند. احساسات اصلی افراد شامل غم ، عصبانیت ، ترس ، لذت ، تعجب ، شرم ، حسادت است. این احساسات همیشه نباید اصلاح شوند. به عنوان مثال ، وقتی در گروهی هستید که همه می خندند ، می توانید با خیال راحت بخندید و از گروه لذت ببرید.

در این شرایط نیازی به کنترل احساسات خود ندارید. اما ممکن است شما بعد از یک روز کاری سخت در حال حرکت باشید ، زمانی که رفتار راننده در مقابل شما ناگهان شما را بسیار عصبانی می کند. در این شرایط عصبانیت شما می تواند منجر به رفتاری شود که بعدا پشیمان شوید. مهارت های کنترل احساس در اینجا بسیار مهم است.

مزایای مهارت کنترل احساسات

فردی که می تواند احساسات خود را کنترل کند می تواند از مهارت های خود در موقعیت های مناسب استفاده کند. در نتیجه ، او احساس فشار یا مجبور به سرکوب آنها نخواهد کرد. به عنوان مثال ، اگر شخصی به درستی تشخیص دهد که در آن لحظه عصبانی است ، می تواند محرک عصبانیت را تشخیص دهد ، سپس در مورد صحیح تصمیمات بهتری بگیرید.

کنترل احساسات منجر به تصمیم گیری بهتر و در نتیجه تصمیم گیری و تجربه زندگی بهتر می شود. داشتن مهارت برای کنترل احساسات نیز می تواند منجر به رابطه خوب با همسر یا افراد دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد رابطه صحیح با همسرتان کلیک کنید.

مضرات عدم کنترل احساسات

افرادی که توانایی تنظیم احساسات را ندارند به دلیل احساسات خود دچار استرس می شوند. ممکن است لازم باشد کارهایی انجام دهند تا احساس بدی نداشته باشند ، اما هر یک از این رفتارها می تواند خطرناک یا مضر باشد. عدم مهارت کنترل احساسات می تواند تأثیرات مخربی بر روابط اجتماعی شما بگذارد. پیشنهاد می کنیم مقاله مهارت های ارتباطی را مطالعه کنید.

چگونه احساساتی نباشیم؟

شخصی که هیچ کنترلی بر احساسات خود ندارد ، ممکن است به سادگی آنها را سرکوب کرده و در نهایت به دلیل احساسات سرکوب شده مضطرب و افسرده شود. گاهی اوقات فقدان مهارت کنترل عاطفی می تواند منجر به تصمیماتی مانند سو  مصرف مواد شود که فقط در کوتاه مدت مثر هستند.

مصرف مواد معمولاً به دلیل ناآگاهی از مواد اعتیاد آور و حتی مواد مخدر اتفاق می افتد.

استراتژی های کسب مهارت های کنترل هیجان

یادگیری و تمرین مهارت های کنترل احساس مانند مصرف دارو برای مدت زمان مشخص نیست. زندگی ما بستر احساسات فعلی است ، بنابراین ما آنها را دائماً تجربه می کنیم. اگر می خواهید احساسات خود را کنترل کنید ، باید به تلاش خود ادامه دهید. مراحل زیر به شما کمک می کند احساسات خود را بهتر کنترل کنید.

۱_ خودتان را تماشا کنید تا احساسات خود را کنترل کنید. به احساساتی که تجربه می کنید توجه کنید. آنها را نام ببر. آنها را متمایز کنید و هرکدام را نام ببرید: عصبانیت ، غم ، ترس ، اضطراب و …

۲_ به محض اینکه احساس خاصی را تجربه کردید ، به دنبال علت آن باشید. چه احساسی به شما دست داد؟ احساسات را می توان به صورت داخلی ، خارجی یا ترکیبی ایجاد کرد. یک فکر ، شخص دیگر یا حتی احساس دیگری می تواند احساسات شما را تحریک کند. از خود س Askالی بپرسید و دلیل آن را جستجو کنید.

۳_ وقتی جواب را فهمیدید ، از خود بپرسید راه حل چیست؟ گاهی باید طرز فکر خود را تغییر دهید. افکار شما به احساسات شما مربوط می شود. گاهی اوقات یک طرز تفکر ناکارآمد یا اصطلاحاً خطای شناختی می تواند احساسات منفی را برای شما ایجاد کند.

۴_ سرانجام ، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه عمل کنید. این سخت ترین قسمت تاریخ است. روشی که در برابر احساسات واکنش نشان می دهیم و آنها را مدیریت می کنیم یک عادت است و عادت ها با گذشت زمان و با تمرین تغییر می کنند.

مهارت های کنترل احساس چگونه مراحل کنترل احساسات را طی کنیم

لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمای شماری منتقل شده اید. استرس زیادی داشته اید و محل کار را ترک کرده و به خانه می روید. در راه خانه ، هنگام رانندگی ، یک راننده جلوی شما می چرخد ​​و شما با یک تصادف جدی روبرو می شوید. در این شرایط ، شما بسیار عصبانی هستید و از عصبانیت طغیان می کنید.

مرحله №۱ – کشف هدف خود در این مرحله شما باید خشم خود را بپذیرید.

مرحله ۲ – یافتن هدف خود زیرا روز سختی را پشت سر گذاشتید و اکنون توسط شخص دیگری در معرض رانندگی خطرناک قرار دارید. اما می دانید که همه شما از راننده عصبانی نیستند (این کار سخت و زمان بر است. در این مرحله ، ممکن است ندانید که از رئیس خود عصبانی هستید).

مرحله ۳: راه حل چیست؟ شاید فکر می کنید بهتر است او را نظم دهید! چند دقیقه صبر کنید و راه حل اول را امتحان کنید. عواقب نبردهای خیابانی چیست؟

مرحله شماره ۴ – یافتن هدف خود می خواهید چه کاری انجام دهید؟ ممکن است تصمیم بگیرید از آن بگذرید و چیزی نگویید. یا ممکن است ترجیح دهید با پلیس تماس بگیرید. یا هر راه حل منطقی دیگر.
مشاوران و روانشناسان با ارائه خدمات پزشکی و آموزشی سعی در بهبود کیفیت زندگی دارند.

به همین دلیل ، ما توصیه می کنیم برای کنترل خشم و احساسات و یادگیری مهارت های حل مسئله ، از متخصصان کمک بگیرید. همچنین می توانید مقاله مهارت حل مسئله را مطالعه کنید.

سوالات متداول

چگونه احساسات را در نوجوانان کنترل کنیم؟

کنترل احساسات در دوران بلوغ به دلایلی مانند بلوغ و بحران های هویت کمی دشوارتر از سایر دوره های زندگی است. افزایش آگاهی ، ریشه کن کردن علل احساسات خاص ، شناسایی و کنترل تنش ها از این دوره و حمایت والدین می تواند به کنترل احساسات نوجوان کمک کند.

چگونه احساسات خود را در روابط اجتماعی کنترل کنیم؟

احساسات خود را بپذیرید و از احساسات منفی خود بیاموزید. انتخاب نوع احساسات شما معمولاً به خود شما بستگی ندارد ، اما درک آنها با خود شماست. با درک درست و مثبت احساسات ، می توانید احساسات خود را در روابط اجتماعی کنترل کنید

منبع:
https://honarehzendegi.com/fa/مهارت-کنترل-احساسات-قدرت-کنترل-و-وابستگی

————.

چگونه احساساتی نشویم؟

آیا وقتی شخصی درباره شما زودگذر اظهار نظر می کند ، چه مدل مو ، چه اشتباه احمقانه ای که مرتکب شدید ، یا انتخاب درجه ، بسیار منفی واکنش نشان می دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است ، نگران نباشید.

حساسیت خوب است زیرا بخشی از هوش هیجانی است ، اما همه چیز متعادل بهتر است. در اینجا ما به شما می گوییم که چگونه با کاهش حساسیت زیاد احساساتی نشوید.

 

چگونه احساساتی نشویم ؟

اگرچه احساسات می توانند در زندگی روزمره ما نقش موثری داشته باشند، اما وقنی کنترلی روی آن ها نداشته باشیم، می توانند بر سلامت عاطفی و روابط بین فردی ما تأثیر بگذارند. در اینجا به چند نگته برای شروع اشاره می‌کنیم:

ببینید احساسات شما چه تاثیری بر زندگی تان دارند

احساسات شدید همیشه بد نیستند. احساسات زندگی ما را هیجان انگیز ، منحصر به فرد و زنده می کند. احساسات شدید می تواند نشان دهد که ما زندگی را همانگونه که هست در آغوش می گیریم و واکنشهای طبیعی خود را سرکوب نمی کنیم.

کاملاً طبیعی است که وقتی اتفاقات بزرگ یا وحشتناکی رخ می دهد ، گاهی اوقات احساس فشار عاطفی زیادی داشته باشید. اگر می خواهیم بدانیم چگونه احساساتی نشویم ، ابتدا باید بفهمیم مشکل از کجاست.

اگر احساسات ما دائماً از کنترل خارج شوند ، موارد زیر ممکن است رخ دهد:

 • تعارض در یک رابطه یا دوستی
 • مشکلات برقراری ارتباط با دیگران
 • مشکلات محل کار یا تحصیل
 • برای کمک به کنترل احساسات خود اصرار به استفاده از مواد مخدر داشته باشید
 • طغیان های جسمی یا عاطفی

وقت بگذارید و بررسی کنید که چگونه احساساتی نشویم و این چگونه بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد. این کار ریشه یابی مشکل را آسان می کند.

احساساتتان را تنظیم کنید نه سرکوب!

کنترل احساسات به راحتی فشار دادن چندتا دکمه نیست. ولی برای چند لحظه هم که شده فکر کنید همچین چیزی ممکن باشد. هدف این نیست که همیشه حداکثر احساساتمان را بروز دهیم یا به طور کل آن را خاموش کنیم. با سرکوب احساسات جلوی تجربه و درک حس های دیگر را می‌گیریم. سرکوب احساسات می تواند آگاهانه (suppression) یا ناخودآگاه (repression) اتفاق بیفتد.

هر یک از آن ها می توانند نشانه های روانی و جسمی زیر را بروز دهند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلال خواب
 • تنش و درد عضلانی
 • مشکل در کنترل استرس
 • سو مصرف مواد

دلیل احساساتی شدنتان را شناسایی کنید

اختصاص دادن لحظه ای به دلیل احساس شما می تواند کمک بزرگی به کنترل احساسات شما کند.

فرض کنید چند ماه است که شخصی را دیده اید. شما هفته گذشته تاریخی تعیین کردید ، اما او گفت وقت نیست. دیروز دوباره پیام دادید و گفتید: “اگر این هفته همدیگر را ببینیم.”
سرانجام ، بیش از یک روز بعد ، او پاسخ داد ، “من نمی توانم. کار میکنم.”

ناگهان بسیار ناراحت می شوید و بدون اینکه فکر کنید ، تلفن خود را به آن طرف اتاق می اندازید ، زباله ها را برمی گردانید و میز خود را لگد می کنید.

همین حالا این سوال را از خود بپرسید:

 • الان چه احساسی دارم؟ (ناامیدی، سردرگمی، خشم)
 • چه اتفاقی افتاد که من اینگونه عکس العمل نشان دادم؟ (بدون هیچ توضیحی درخواست من را رد کرد)
 • آیا توضیح منطقی دیگری برای این شرایط وجود دارد؟ (شاید بیمار باشد یا با چیز دیگری سر و کار داشته باشد که توضیح دادن آن راحت نیست)
 • آیا روش بهتری برای کنار آمدن با این حس وجود دارد؟ (از او بپرسید همه چیز مرتب است یا نه. توضیح بیشتری بخواهید)

با در نظر گرفتن گزینه های احتمالی، افکار خود را دوباره سر و سامان دهید. ممکن است مدتی طول بکشد تا عادت کنید اینطور با مسایل برخورد کنید. ولی با تمرین کردن و گذراندن این مراحل بصورت ذهنی، در نهایت آسان تر و موثرتر می شود.

احساسات خود را بپذیرید – همه آن ها را

وقتی می خواهیم بفهمیم چگونه احساساتی نمی شویم می توانیم کمی احساسات خود را کاهش دهیم. اگر احساسات خود را همانگونه که هست بپذیریم ، کنار آمدن با آنها راحت تر خواهد بود. هرچه احساسات خود را راحت تر احساس کنید ، احتمال اینکه آنها را از نظر احساسی بیان کنید بیشتر است.

به عنوان مثال ، به شرح زیر عمل کنید:

“من ناراحتم چرا که همیشه کلیدهایم را گم می کنم و باعث می شود دیرم شود. باید ظرفی را در کنار در بگذارم تا یادم باشد کلیدهایم را در همان مکان قرار دهم.”

یک نفس عمیق بکشید

اگر خیلی سریع راه نرویم و به تنفس توجه نکنیم ، احساسات خود را از بین نمی بریم (این اصلا هدف نیست!). با این حال ، تمرینات تنفس عمیق به شما کمک می کند تا از احساس شدید اولیه و هرگونه واکنش شدید جلوگیری کرده و یک قدم به عقب برگردید.

دفعه بعدی که احساس کردید:

به آرامی نفس بکشید. تنفس عمیق از دیافراگم است نه از قفسه سینه.

شیار نفس خود را تا ۳ عدد نگه دارید ، سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید.

به یک مانترا فکر کنید. برای برخی از مردم خواندن شعار “من آرام هستم” مفید است.

با یک روانشناس صحبت کنید

اگر هنوز در کنترل احساسات خود مشکل دارید ، ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که از متخصصان کمک بگیرید. اختلالات عاطفی طولانی مدت یا مداوم و تغییرات خلقی با حالات روانشناختی خاصی از جمله اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی همراه است.

مشکلات در کنترل احساسات همچنین می تواند به آسیب ، مشکلات خانوادگی یا سایر مشکلات مهم مربوط باشد.

درمانگر می تواند پشتیبانی دلسوزانه و غیر قضاوتی از موارد زیر ارائه دهد:

 • عوامل موثر در آشفتگی عاطفی را کشف کنید
 • تغییرات شدید خلقی را بررسی کنید
 • بیاموزید که چگونه با احساسات شدید کنار بیایید
 • احساساتی را که باعث ایجاد فاجعه می شوند به چالش بکشید و آنها را تغییر دهید
 • نوسانات خلقی و احساسات شدید می تواند افکار منفی یا ناخواسته را تحریک کند ، که در نهایت احساس ناامیدی را تشدید می کند.

چگونه احساساتی تصمیم نگیریم ؟

آیا می دانید که ما معمولاً روزانه چندین هزار تصمیم می گیریم؟

از آنچه می خوریم ، از کجا خرید می کنیم ، چه چیزی در شبکه های اجتماعی ارسال می کنیم و با چه کسی می خواهیم وقت بگذرانیم ، یک فرد بزرگسال از لحظه بیدار شدن فرصت های زیادی دارد.

این یکی از دلایلی است که اغلب تصمیم گیری صحیح برای ما دشوار است. اما خیلی از تصمیمات ترسناک نیستند و احتمال تصمیم گیری اشتباه ما را می ترساند.

چگونه احساساتی نشویم

در سیستم تصمیم گیری دو سیستم در مغز وجود دارد.

اولین سیستم مسئول واکنش سریع و خودکار است. از طرف دیگر ، سیستم دوم برای حل مسائل پیچیده تر ، مانند فرمول های پیشرفته ریاضی است. هر زمان که مجبور به تصمیم گیری هستیم ، یک و دو سیستم با هم کار می کنند تا بتوانیم با کمترین تلاش کارها را انجام دهیم.

با این حال ، وقتی انرژی ذهنی یا تمرکز ما مختل می شود ، تصمیمات ضعیف تری می گیریم. این معمولاً وقتی اتفاق می افتد که از کار احساس خستگی کنیم ، بد بخوابیم یا زیاد فکر کنیم. بنابراین ، ما گاهی مواردی را بیان می کنیم که لحظه ای پشیمان می شویم یا از انتخاب های نادرست خود ناامید شده ایم.

کنترل احساسات = تصمیم گیری بهتر

حالا سوال این است که آیا می توانیم با کنترل احساساتمان تصمیمات بهتری بگیریم؟ چکار کنیم که احساساتی تصمیم نگیریم؟

مکث کنید و وضعیت را ارزیابی کنید

به مغز خود زمان کافی برای ارزیابی وضعیت فعلی اختصاص دهید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. از این تاکتیک استفاده کنید:

 • از شما یک سوال پرسیده شده می شود
 • این سوال شما را عصبانی می کند
 • پاسخی که انتخاب می کنید می‌تواند به سود یا ضررتان باشد
 • احساس می کنید ممکن است چیزی بگویید که بعداً پشیمان شوید

احساسات خود را متعادل کنید

واکنش های عاطفی فوری به تصمیمات هرگز ایده خوبی نیست. متغیرهای زیادی وجود دارد که به دلیل احساسات شما نادیده گرفته می شوند. آنچه را که از روند کار آموخته اید ، یادداشت کنید. این به شما زمان کافی می دهد تا احساسات خود را متعادل کنید تا تصمیم موثرتری بگیرید.

احساسات به ما سرنخ های مهمی در مورد محرک ها و بازدارنده ها می دهد. آنها را سرکوب نکنید. هنگامی که احساس می کنید احساسات در حال حمله هستند ، یاد بگیرید ۱۰ دقیقه واکنش نشان ندهید ، نفس بکشید تا اکسیژن به مغز برسد ، سریع راه بروید. احساسات خود را تعدیل کرده و از بروز آنها جلوگیری کنید. از خود بپرسید چرا اینقدر سریع احساس می کنید؟

احساساتتان را با منطق ادغام کنید

کلماتی مانند اشتیاق ، تعهد ، تعامل و اعتماد بار عاطفی دارند. مهم است که با ترکیب احساسات و منطق به خود کمک کنید تا تصمیمات مهم را بگیرد. این ادغام م toثر منجر به راه حل های سودآوری می شود. در غیر این صورت ، کنترل احساسات منطق دشوار است.

از استرس دوری کنید

وقتی استرس زیادی دارید ، مدیریت احساسات دشوارتر می شود. حتی افرادی که معمولاً می توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند می توانند در زمان استرس بیشتر این کار را انجام دهند و تصمیمات احساسی بگیرند.

کاهش استرس یا یافتن راه های مفید برای کنترل آن می تواند به ما در کنترل بیشتر احساسات کمک کند. روش های تمرکز ، مانند مدیتیشن ، نیز می توانند به استرس کمک کنند. گرچه از شر آن خلاص نمی شود اما می تواند با آن زندگی را آسان کند.

سایر روش های سالم برای مقابله با استرس عبارتند از:

 • خواب کافی
 • وقت گذاشتن برای صحبت (و خندیدن) با دوستان
 • ورزش
 • گذراندن وقت در طبیعت
 • استراحت و سرگرمی

کمی عقب بایستید و به خود فرصت بدهید

اجتناب از احساسات شدید می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که به آنها به روشی منطقی پاسخ می دهید. این فاصله می تواند فیزیکی باشد ، مانند ایجاد یک وضعیت ناخوشایند. اما شما همچنین می توانید با ایجاد حواس پرتی فاصله ذهنی ایجاد کنید.

همانطور که گفتیم ، هدف این نیست که احساسات را مسدود کرده و غرق کنید ، اما بد نیست که حواس شما را پرت کند تا در مکان بهتری برای کنار آمدن با آن قرار بگیرید. فقط مطمئن شوید که به موضوع بازمی گردید و تصمیم درستی می گیرید. حواس پرتی سالم موقتی است و به ما کمک می کند.

موارد زیر را امتحان کنید:

 • قدم زدن
 • تماشای یک فیلم خنده دار
 • صحبت با یک عزیز
 • بازی با حیوان خانگی خود

صبور باشید، همیشه هم تقصیر شما نیست

اینکه چگونه احساسی نباشیم و از نظر احساسی رفتار نکنیم بدون شک زمان می برد. بنابراین ، اگر هنوز هم نمی توانید احساسات خود را کاملا کنترل کنید ، آن را قلباً قبول نکنید. با انجام روش های فوق ، بدون شک خواهید آموخت که چگونه احساسات خود را در زمان مناسب مدیریت کنید.

همچنین در نظر بگیرید که چگونه این روند یادگیری به شما کمک می کند تا پیر شوید و شرایط احساسی چالش برانگیزی را تجربه کنید. هرچه پیشرفت می کنید صبر مهم است.

به یاد داشته باشید که احساسی بودن چیز خوبی است زیرا به معنای همدردی با وضعیت دیگران است. فقط باید در کمکی که به دیگران می کنید بیشتر مراقب باشید. این می تواند بر سلامت روان شما تأثیر مثبت بگذارد.

منبع:
ویدا فلاح

———.

چگونه احساساتی نباشیم؟

آیا مهارت کنترل احساسات را می دانید؟ چگونه مهارت های کنترل هیجان را کسب کنیم؟

در طول روز می توانیم احساسات متفاوتی را تجربه کنیم ، گاهی اوقات در زمانی که اصلاً انتظار آن را نداریم ، احساساتی به وجود می آیند که ما را خوشحال یا غمگین می کنند.

ممکن است متوجه شده باشید که هیچ کنترلی روی احساس خود ندارید. اما چیزی که همه ما می توانیم کنترل کنیم این است که چگونه در برابر این احساسات واکنش نشان می دهیم.

بسیاری از درگیری ها ، نبردها ، قتل ها ، خودکشی ها ناشی از ندانستن پاسخ صحیح برای این احساسات است. در این مقاله در مورد مهارت های کنترل احساس صحبت خواهیم کرد.

مهارت کنترل احساسات

مهارتهای کنترل احساس یکی از مهمترین مهارتهای زندگی است که می توان از آن برای مدیریت موثر یا پاسخگویی به یک واقعه احساسی استفاده کرد. افراد به طور ناخودآگاه از استراتژی های تنظیم احساسات برای غلبه بر شرایط دشوار استفاده می کنند.

در زندگی روزمره ، افراد احساسات مختلفی را تجربه می کنند. احساسات اصلی افراد شامل غم ، خشم ، ترس ، شادی ، تعجب ، شرم ، حسادت است. این احساسات همیشه نباید اصلاح شوند.

به عنوان مثال ، وقتی در گروهی هستید که همه می خندند ، می توانید با خیال راحت بخندید و از گروه لذت ببرید.
در این شرایط نیازی به کنترل احساسات خود ندارید. اما ممکن است شما بعد از یک روز کاری سخت در حال حرکت باشید ، زمانی که رفتار راننده در مقابل شما ناگهان شما را بسیار عصبانی می کند.

در این شرایط عصبانیت شما می تواند منجر به رفتاری شود که بعدا پشیمان شوید. مهارت های کنترل احساس در اینجا بسیار مهم است.

فواید مهارت کنترل احساسات

فردی که می تواند احساسات خود را کنترل کند می تواند از مهارت های خود در موقعیت های مناسب استفاده کند. در نتیجه ، او احساس فشار یا مجبور به سرکوب آنها نخواهد کرد.

به عنوان مثال ، اگر شخصی به درستی تشخیص دهد که در آن لحظه عصبانی است ، می تواند محرک عصبانیت را تشخیص دهد ، سپس در مورد صحیح تصمیمات بهتری بگیرید.

کنترل احساسات منجر به تصمیم گیری بهتر و در نتیجه ایجاد زندگی بهتر می شود. داشتن مهارت برای کنترل احساسات نیز می تواند منجر به رابطه خوب با همسر یا افراد دیگر شود.

معایب عدم کنترل احساسات

افرادی که توانایی تنظیم احساسات را ندارند به دلیل احساسات خود دچار استرس می شوند. ممکن است لازم باشد کارهایی انجام دهند که مانع احساس بد آنها شود اما هر یک از این رفتارها می تواند خطرناک یا مضر باشد. عدم کنترل عاطفی می تواند تأثیرات مخربی بر روابط اجتماعی شما بگذارد.

فردی که هیچ کنترلی بر احساسات خود ندارد ممکن است به سادگی آنها را سرکوب کرده و در نهایت به دلیل احساسات سرکوب شده مضطرب و افسرده شود. گاهی اوقات فقدان مهارت کنترل عاطفی می تواند منجر به تصمیماتی مانند سو مصرف مواد شود که فقط در کوتاه مدت موثر هستند.

مصرف مواد معمولاً به دلیل ناآگاهی از مواد اعتیاد آور و حتی مواد مخدر اتفاق می افتد.

راهکارهای کسب مهارت کنترل احساسات

یادگیری و تمرین مهارت های کنترل عاطفی مانند مصرف دارو برای مدت زمان مشخص نیست. زندگی ما بستر احساسات فعلی است ، بنابراین ما آنها را دائماً تجربه می کنیم. اگر می خواهید احساسات خود را کنترل کنید ، باید به تلاش خود ادامه دهید. مراحل زیر به شما کمک می کند احساسات خود را بهتر کنترل کنید.

۱_ خودتان را تماشا کنید تا احساسات خود را کنترل کنید. به احساساتی که تجربه می کنید توجه کنید. آنها را نام ببر. آنها را متمایز کنید و هرکدام را نام ببرید: عصبانیت ، غم ، ترس ، اضطراب و …

۲_ به محض اینکه احساس خاصی را تجربه کردید ، به دنبال علت آن باشید. چه احساسی به شما دست داد؟ احساسات را می توان به صورت داخلی ، خارجی یا ترکیبی ایجاد کرد. یک فکر ، شخص دیگر یا حتی احساس دیگری می تواند احساسات شما را تحریک کند. از خود س Askالی بپرسید و دلیل آن را جستجو کنید.

۳_ وقتی جواب را فهمیدید ، از خود بپرسید راه حل چیست؟ گاهی باید طرز تفکر خود را تغییر دهید. افکار شما به احساسات شما مربوط می شود. گاهی اوقات یک طرز تفکر ناکارآمد یا اصطلاحاً خطای شناختی می تواند احساسات منفی را برای شما ایجاد کند.

۴_ سرانجام ، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه عمل کنید. این سخت ترین قسمت تاریخ است. نحوه واکنش ما نسبت به احساسات و مدیریت آنها یک عادت است و عادت ها با گذشت زمان و با تمرین تغییر می کنند.

مهارت کنترل احساسات | نحوه‌ی طی کردن مراحل کنترل احساسات

برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمای شماری منتقل شده اید. استرس زیادی داشته اید و محل کار را ترک کرده و به خانه می روید. در راه خانه ، هنگام رانندگی ، یک راننده جلوی شما می چرخد ​​و تصادف جدی می کنید. در این شرایط ، شما بسیار عصبانی هستید و از عصبانیت طغیان می کنید.

مرحله ۱ – کشف هدف خود در این مرحله شما باید خشم خود را بپذیرید.

مرحله ۲ – هدف خود را پیدا کنید زیرا روز سختی را پشت سر گذاشتید و اکنون در معرض رانندگی خطرناک شخص دیگری هستید. اما می دانید که همه شما از راننده عصبانی نیستند (این کار سخت و زمان بر است. شاید در این مرحله ندانید که از رئیس خود عصبانی هستید).

مرحله ۳: راه حل چیست؟ شاید فکر می کنید بهتر است او را نظم دهید! چند دقیقه صبر کنید و راه حل اول را امتحان کنید. عواقب نبردهای خیابانی چیست؟

مرحله شماره ۴ – یافتن هدف خود می خواهید چه کاری انجام دهید؟ ممکن است ترجیح دهید از قلم افتاده و چیزی نگویید. یا ممکن است ترجیح دهید با پلیس تماس بگیرید. یا هر راه حل منطقی دیگر.
مشاوران و روانشناسان با ارائه خدمات پزشکی و آموزشی سعی در بهبود کیفیت زندگی دارند.

به همین دلیل توصیه می کنیم برای کنترل عصبانیت و احساسات خود و فراگیری مهارت های حل مسئله ، از متخصصان کمک بگیرید.

سوالات متداول

چگونه می توان احساسات را در بزرگسالان کنترل کرد؟
کنترل احساسات در دوران نوجوانی به دلایلی مانند بلوغ و بحران های هویت کمی دشوارتر از سایر دوره های زندگی است. افزایش آگاهی ، ریشه کن کردن علل احساسات خاص ، شناسایی و کنترل تنش ها در این دوره و حمایت از والدین می تواند به کنترل احساسات نوجوان کمک کند.

چگونه احساسات خود را در روابط اجتماعی کنترل کنیم؟

احساسات خود را بپذیرید و از احساسات منفی خود درس بگیرید. انتخاب نوع احساسات شما معمولاً به خود شما بستگی ندارد ، اما درک آنها با خود شماست. با درک درست و مثبت احساسات ، می توانید احساسات خود را در روابط اجتماعی کنترل کنید.

 

درباره‌ی تاپ پرشین

blank

حتما ببینید

ساخت امضا با اسم

ساخت امضا با اسم (۱۵۰ مدل)

ساخت امضا با اسم معرفی مدل های مختلف امضا همراه با نام و نام خانوادگی …

6 نظر

 1. blank

  با منطق همیشه پیش برید احساساتی نمی شید

 2. blank

  بدون احساس زندگی جذابیتی نداره ولی بعضی وقتا کار دستمون میده

 3. blank

  من آدم احساساتی هستم و نمی تونم جلوی احساساتم رو بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *